Sizi Arayalım
Müşteri Temsilcilerimiz Sizi Arasın
 • İsim & Soyisim*
  0
 • Telefon*
  1
 • Kısa Açıklama*
  2
 • 3
0 (322) 911 0 374

anahtar_kelimenin_belirlenmesi_ve_rakip_analiziGünümüzde internet kullanımı yediden yetmişe oldukça yaygın bir hal aldı. İnternet üzerinden alışveriş siteleri, E-mağazalar artık alışverişin yeni adresi oldu. E-ticaret sistemiyle çalışan firmalar da birbirleriyle büyük rekabet halinde. Firmalar arama motorlarında üst sıralara çıkabilmek için SEO sistemlerinden yardım alarak bulunabilirliklerini arttırmakta. Tabii ki arama motorlarında üst sıralarda yer almanın bazı kuralları var. Bunların en önemlisi ise doğru anahtar kelimeleri seçmek.  Anahtar kelimeler internet kullanıcılarının Google gibi arama motorlarında sitelerinizin bulunmasını sağlayan kelimelerdir. Bu nedenle SEO sistemindeki en önemli husus anahtar kelimelerin doğru olarak belirlenmesidir.

Anahtar kelimeler sizin sitenizin içeriğini kısaca anlatan kelimelerdir. Sitenizi arama motorlarında üst sıralara taşıyacak en doğru adım sitenizi en iyi özetleyen anahtar kelimeleri bulmaktır. Anahtar kelimelerin seçimi yapılırken titizlikle çalışılmalıdır. Çünkü internet kullanıcıları arama motorları üzerinden çok araştırma yapmaktadır. Aradıkları kelimeler sizin siteniz içinde yer aldığında sizi kolayca bulurlar. Anahtar kelime çalışması yapılırken sizinle aynı içeriğe sahip sitelerinde araştırılması işinizi kolaylaştıracaktır. Hedef kitlenin neler beklediği, sizin sitenizin içeriğine bağlı aramalarını hangi kelimelerle yaptıklarının yanı sıra rakiplerinizin hangi anahtar kelimeleri seçtikleri de sizin için önemli bir kriterdir. İnternet kullanıcıları arama motorlarında genellikle iki kelime kullanarak arama yapmaktadır. Bu hususa dikkat edilerek anahtar kelime seçildiğinde başarıya ulaşmak oldukça kolaydır. Kullanıcıların verdiğiniz hizmete en kolay şekilde ulaşabilmesi için hedef kitleyi doğru belirleyip, o kitleye en uygun anahtar kelime seçimini yapmak gerekir.

Sadece siteler için değil reklamlar için de anahtar kelimelere ihtiyaç duyulmaktadır. İnternette başarıya giden yol anahtar kelimenin doğru seçiminden geçmektedir. Başarının en önemli yolu olan bu konu oldukça zahmetli ve titizlik gerektiren bir iş olduğu için genellikle profesyonellere bırakılmaktadır. Profesyonel olarak bu işi yapanlar sizin için doğru kelimeyi kolaylıkla bularak sizi rakiplerinize karşı bir adım öne geçirebilirler.

Kendiniz anahtar kelime seçmeyi tercih ederseniz size en güzel önerimiz kendinizi potansiyel müşterilerinizin yerine koymanızdır. Siz olsaydınız sitenizin içeriğine göre hangi kelimelerle kendinizi arama motorunda arardınız? Bu sorunun cevabını bulduğunuzda doğru anahtar kelimeyi de bulabilirsiniz. Kendi reklamınızı internet üzerinde yaparken dikkat etmeniz gereken diğer bir konu da gereğinden fazla ya da gereğinden az anahtar kelime olmamasıdır. İnternet sitenizin kategorilerinden her birinden en etkili kelimeleri seçerek daha çok kitleye ulaşmanız mümkün olacaktır. Geliştirilmiş bazı uygulamalar (Google anahtar kelime aracı) seçtiğiniz anahtar kelimenin başka anahtar kelimelerle rekabetini ölçer bu uygulamalardan da yararlanarak ne kadar doğru bir seçim yaptığınızı ölçebilirsiniz. Böylelikle nokta atışı yaparak sonuca daha hızlı ulaşabilirsiniz.

En verimli hizmeti sağlayabilmek için anahtar kelimelerin seçilmesinin dışında belirli periyotlarda güncellenmesi de gerekmektedir. Hedef kitlenin beklentisinin sürekli değiştiği göz önünde bulundurularak bu güncellemeler yapılmalıdır. Uzman bir ekiple SEO konusunda sürekli olarak çalışmanız sitenizin arama motorlarında güncel kalmasını sağlayacaktır. Ayrıca profesyonelce bu işi yapan uzmanlar sitenizin blog yazıları, makale, haber özetlerinde ve sosyal medyada da yer almasını sağlayarak verimliliği arttırır.

İnternet kullanıcılarının ihtiyaçlarına göre oluşturulan anahtar kelimeler arama motorlarında üst sıralarda yer almak için önemli bir seçimdir. Unutmayın ki sitenizin içeriği ve tasarımı ne kadar iyi olursa olsun doğru ve sitenize uygun anahtar kelime seçimi yapılmadığında kullanıcıya ulaşamazsınız. Hedef kitleye ulaşamamanız durumunda ise verdiğiniz hizmet karşılığında bir verim alamazsınız. Oldukça emek ve zahmet gerektiren bu iş başarıyla sonuçlandığında harcadığınız emeğe değdiğini göreceksiniz. Beklediğiniz verimi almaya başladığınız da bu iş sizin için artık daha kolay olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Seo Fiyatları ve Maliyeti Nasıl Belirlenir başlıklı makalemizde aherfs backlink analizi, anahtar kelime aranma hacmi ve Google Adwords anahtar kelime planlayıcı hakkında bilgiler verilmektedir.

Content Protection by DMCA.com

“Anahtar Kelime Seçiminin Seo İçin Önemi” üzerine 6 düşünce

 1. Anahtar kelimelerin bu denli önemli olmadığını bilmediğime üzüldüm doğrusu. Yazınızın aydınlatıcı bir özelliği var bunun için teşekkür etmem gerekiyor. Bunun dışında anahtar kelime konusunda profesyonellerin olduğunu söylediniz. Yine anahtar kelime yoluyla mı ulaşmamız gerekiyor onlara?

 2. Özellikle firmaların popülerliklerini arttırabilmek için SEO sistemini kullanıp , arama motorlarında üst sıralara çıkabilmek için çabalamaları , SEO sisteminin kalitesini zaten ortaya koymaya yeter de artar bile .

 3. İnternet kullanımının sağladığı yararlardan biri de, bence sözünü ettiğiniz anahtar kelime kullanımları ile üst sıralarda bulunabilme konusunda. Hem müşteri için hem de üreticilerin için son derece doğru tercih bence, uygun anahtar kelime seçimidir.

 4. Anahter kelime kullanmak, ürün satış ilkelerini ya da yaptığımız işin gerekliliğini vurgulamak için oldukça önem arz ediyor. güzel ve bir o kadar da önemli bir yazı olmuş. çok açıklayıcı buldum. teşekkürler.

 5. Günümüzde şirketlerin alıcıya ulaşabilmesini kolaylaştıran internet ortamında anahtar kelimenin bu denli önemli olabileceğini hiç düşünmemiştim. Sadece şirketin kendisini tanıtabileceği bir sayfa ve resimleri olsun yeter diye düşünmüştüm hep. Demek ki her zaman görsellik yeterli değilmiş.

 6. Anahtar kelimelerin, bir internet sitesi için, ne denli önemli olduğunu bilmiyorumdum. Bir site yapım aşamasındayım ve bu konu da araştırma yapıyordum. Yazınız bana çok yol gösterdi, teşekkürler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Robot olmadığınızı doğrulayın * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.