Sizi Arayalım
Müşteri Temsilcilerimiz Sizi Arasın
 • İsim & Soyisim*
  0
 • Telefon*
  1
 • Kısa Açıklama*
  2
 • 3
0 (322) 911 0 374

Backlink ve Backlink Sorgulama Araçlarıİnternet sitenizin kullanılırlığını artırma yani daha fazla ziyaretçi çekebilmesini sağlama yöntemlerinden biri de backlink yöntemidir. Kısaca açıklamak gerekirse bu yöntem sitenize yönlendirme yapabilecek olan sitelerde tanıtım yazısı yayınlatmak şeklinde açıklanmaktadır. Bu yöntemde asıl önemli olan siteler arası bağlantılarınızın zararlı ya da yararlı olup olmadığını kontrol edebileceğiniz ve bu yolla ne kadar kişi çekebildiğinizi sayabileceğiniz sistemler kullanmanız olacaktır. Bu sistemlere de backlink sorgulama araçları denilmektedir.

Ücretli ve ücretsiz olara hizmet veren pek çok sorgulama aracı olduğunu görebilirsiniz. Bazılarının hem ücretli hem de ücretsiz olarak hizmet verdiğini görebilirsiniz. Siteniz için link verme yoluyla yönlendirme yapacak olan sitelerle olan yönlendirmeleri kontrol edebileceğiniz bu sorgulama araçları içinde Ahrefs, Majestic SEO, Open Site Explorer, Congnitive SEO, Rank Signals, SEO Spyyglass, Monitor Backlinks, SearchMetrics, Web SEO Analytics ve Link Research Tools gibi pek çok araçtan bahsedebiliriz.

Backling sorgulama araçları içinde en çok tercih edilen analiz araçlarından biri olan Ahrefs, ücretsiz üyeliklerde 5 adet sorgulama sınırı olan bir araçtır. Sitenizin toplam linkleme sayısını ve bunlardaki dalgalanmaları grafiksel olarak görebilmenizi mümkün kılmaktadır. Majestic Seo ise bu özelliklerden farklı olarak size geçmişte aldığınız linklemeleri ve referans olan sitelerin sayısını her biri ayrı olacak şekilde göstermesidir. Bunun yanı sıra sunulan bir diğer ekstra özellik olarak Majestic Seo’nun size yönlendirilen linklemelerin nasıl bir anchor içinde olduğunu göstermek ve hangi anahtar kelimelerle daha fazla link sağlandığını göstermek gibi iki ekstra faydası bulunmaktadır.

Ahrefs ve Majestic Seo dışında uzun zamandır site sahipleri ve SEO firmaları tarafından kullanılan Open Site Explorer size farklı amaçlarla araştırılmış ya da bulunmayacak linklemeleri tarama konusunda hassas davrandığından fayda sağlayabilmektedir. Bunun yanı sıra sahip olduğu ayrıştırma özeliği ile linklerinizin nasıl geldiğini de belirtmektedir. Cognitive Seo ise link araştırma ve dağılımı konusunda gerçek bir uzman olan backlink sorgulama araçları arasında yer almaktadır. Bu sistem tek başına bilgi toplamaz ancak toplanılan verileri düzenleme ve size sunma konusunda oldukça başarılı bir araç olarak karşınıza çıkmaktadır.

Rank Signals olarak adlandırılan sorgulama aracı, siteniz için alınan linkleri göstermektedir ve site kalitelerine göre de link ayıran bu araç webmaster tarafından da yeni keşfedilen bir araç olma özelliğine sahiptir. Seo Spyglass ise diğer sistemlerden farklı olarak internet ile çalışmayan ve bilgisayarınıza kurmanız gereken bir program olduğunu söylememiz mümkündür. Monitor Backlinks olarak bilinen araç ücretsiz aramalarda kısıtlı sonuçlar veriyor olsa da bağlantıların ne şekilde verildiğini belirtmesi ve bunu belirtirken renklendirme kullanması bakımından yararlı bir araç olarak karşımıza çıkmaktadır.

Search Metrics, Web Seo Analystics ve Link Research Tools backlink sorgulama araçları içinde daha az kullanılan araçlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunlar da siteniz için diğer sitelere vermiş olduğunuz tanıtım yazıları, referanslar ve reklamlar içinde sitenize hangilerinin daha fazla yönlendirme yaptığı ve hangilerinin size daha fazla yarar sağladığı konusunda bilgi almanızı sağlamaktadır. Özellikle Seo hizmeti veren firmalar için önemli olan bu araçların sitenizin faydalandığı linkleri algılama açısından da çok önemli olduğunu görebilirsiniz. Hizmetleri ve sundukları avantajlar açısından sitenizin değerini yükseltebilmek için bu araçların oldukça faydalı olduğunu söylememiz mümkündür.

Bir önceki yazımız olan Seo ve Web Sitesi ilişkisi başlıklı makalemizde Arama motoru optimizasyonu, seo ve web sitesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Content Protection by DMCA.com

“Backlink ve Backlink Sorgulama Araçları” üzerine 3 düşünce

 1. Beni etkileyen konu sadece siteler arası iletişimi sağlayarak sitemizi ünlendirmesi değil. Asıl etkilenmemem sebep olan güvenilir olmayan site bağlantılarını yapmaması yani rahatlıkla korkmadan diyolog kurmaya yardımcı olması.

 2. tşkler arkadaşlar makale paylaşimlarinizi ve sizleri takip ediyorum. Tek kelimeyle emeklerinize saglık

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Robot olmadığınızı doğrulayın * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.