Sizi Arayalım
Müşteri Temsilcilerimiz Sizi Arasın
 • İsim & Soyisim*
  0
 • Telefon*
  1
 • Kısa Açıklama*
  2
 • 3
0 (322) 911 0 374

Bilişim sektöründe ki en önemli unsurlardan birisi de domain alırken dikkat edilmesi gerekenler ile alakalı bilgi sahibi olmaktır. Türkiye’de internet sitesi sayısının artışı ve domain alışveriş rakamlarının çok ciddi anlamda artması ile birlikte SEO kavramının da önemi arttı. Zaman içerisinde gelişmiş reklam teknikleri ile diğer sitelere nazaran fark yaratabilmek önemlidir ancak domain, günümüz algoritmalarında arama motorlarının en çok değerlendirdikleri unsurlardan birisi olarak da dikkat çekiyor. Zaman içerisinde bizler ve bizim gibi bilgi içerikli sistemler sizlere bu anlamda nitelikli bilgiyi sunmayı amaçlıyor.

Domain alırken dikkat edilmesi gerekenler ile alakalı olarak öncelikle birden çok içerik yerine kendinize tek bir sektör seçmeli ve web sitenizin projesini ona göre yapmalısınız. Bugün genel içerikli sitelerin önemli bir çoğunluğu forum sistemi olduğundan dolayı rekabet ortamı son derece fazla ve bu tip sitelerden gelir elde etmek de bir o kadar zor olacaktır. Zaman içerisinde arama motorlarında alan adının etkisi de çok önemli bir hale geldi diyebiliyoruz.

Domain
Domain

Domain seçimi ile alakalı olarak öncelikle sektörünüz ve yöneleceğiniz ziyaretçi kitlesini hayal etmeniz ve buna göre bir proje geliştirmeniz gerekir. Bizler, bir domain alacakmış gibi sizlere proje mantığını anlatmak istiyoruz. Bunu bizzat kendimiz düşünüyor gibi yapacağız. Başlayalım.

 1. İnternet sitesinde en çok tutulan sektörler haber, kadın ve moda, sağlık, oyun, teknoloji içerikleridir.
 2. O halde bu sistemlerden birisine yönelerek ben kadın ve moda ile alakalı olarak sektörü seçiyorum.
 3. Ana kelimem moda olacak ve buna uygun bir site kuracağım.
 4. Moda kelimesinin geçmekte olduğu alan adı seçmeliyim ve bunlara örnek (modaci.com, modabiye.com, modasitesi.com, modam.com vb.)
 5. Alan adının içerisinde moda kelimesi geçerse mükemmel olur ve bir adım önde oluruz.
 6. Alan adının daha önce kullanılmamış olması yani yaşlı domain olsa da Google’de indexi olmaması önemlidir.
 7. Yaşlı domainler her zaman daha iyidir.
 8. Aldığınız alan adlarının reg sürelerini en az 3 yıl tutun.
 9. Uzun alan adlarından tamamı ile kaçının.
 10. Alan adınıza en uygun içeriği hazırlayın ve anahtar kelime yoğunluğunu kurun.

Bir önceki yazımız olan SEO ve Hosting İlişkisi başlıklı makalemizde seo ve hosting ilişkisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Content Protection by DMCA.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Robot olmadığınızı doğrulayın * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.