Sizi Arayalım
Müşteri Temsilcilerimiz Sizi Arasın
 • İsim & Soyisim*
  0
 • Telefon*
  1
 • Kısa Açıklama*
  2
 • 3
0 (322) 911 0 374

e-ticaret nedir nasıl yapılırE-ticaret, günlük hayattaki ticaretin elektronik ortamda yapılmasıdır. Günümüzde internetin yaygın olarak kullanılması sonucunda e-ticaret de büyük gelişmeler göstermiştir. Bugün internet üzerinden hemen hemen her türlü ürünün tanıtımı, satışı, dağıtım ve ödemesi yapılmaktadır. E-ticaret firmaların sadece ülke çapında değil tüm dünyada hizmet vermesine olanak sağlamaktadır.

Ülkemizde internet kullanımının yaygınlaşmasıyla hayatımıza giren e-ticaret, özellikle son yıllarda altın çağını yaşamaktadır. Günden güne gelişen bu sektör aynı zamanda birçok insana da iş imkanı sağlamaktadır.

Özellikle küçük çaplı işletmelerin gelişmesinde e-ticaretin rolü büyüktür. Bir ürünü satabilmenin ilk koşulu, onu tanıtmak ve reklamını en iyi şekilde yapmaktır. Özellikle reklam satışın anahtarıdır. Bir ürünün reklamını televizyon, radyo veya gazetede yapmak, ürünü daha çok yurt çapında tanıtmaya yardımcı olur. Fakat bu reklamın internet üzerinden yapılması demek, ürünün tüm dünyada tanınması anlamına gelir. Ürünün tanıtım ve reklamının internet üzerinden yapılması e-ticaretin ilk basamağıdır.

Güzel bir tanıtım ve reklam aşamasından sonra sıra ürünün satışına gelir. Ürünü almak isteyenler internet üzerinden siparişini verir ve e-ticaretin ikinci aşaması olan sipariş işlemi gerçekleşir. Bunun ardından da e-ticaretin son aşaması olan, satış ve ödeme işlemlerine geçilir. Ticareti, üretimden satış aşamasına kadar ele aldığımızda, e-ticaretin en hızlı ticaret şekli olduğunu söyleyebiliriz.

E-ticaretin günümüzde yaygın olarak kullanılmasının bir diğer nedeni de, şirket ile hedef kitle arasında doğrudan bir ilişki kuruluyor olmasıdır. Böylelikle ürünü pazarlayan şirket müşteriye ürünü daha sağlıklı bir şekilde tanıtabilme şansına sahip olurken, müşteri de alacağı ürün hakkında daha iyi bilgiye ulaşabiliyor. E-ticaretin yaygınlaşması, yeni üreticilerin dünya pazarına girmelerine olanak sağlıyor. Böyle olunca da e-ticarette de bir rekabet ortamı oluşuyor. Bu rekabet daha çok seçenek, daha kaliteli ürün ve daha iyi hizmeti de beraberinde getiriyor. E-ticaret yalnızca işletmeden tüketiciye değil, aynı zamanda işletmeler arası da yapılmaktadır. Üreticiyle bayiler arasında siparişlerin ve diğer işlemlerin internet üzerinden yapılması, işletmeler arası e-ticaret kapsamına girmektedir.

Normalde bir şirketin markalaşma süreci çok uzun yıllar alırken, e-ticaret sayesinde bu süreç birkaç yıla inmiş durumdadır. Dünyanın en büyük şirketlerine bakıldığında birkaç yıl önce kurulmuş olan birçok e-şirketin üst sıralarda yer aldığı görülür. Buda bize e-ticaretin ne kadar önemli bir sektör haline geldiğini göstermektedir.

E-Ticaret sektörüne temelden gircekseniz, kullanıcı dostu, işlevsel ve tüm ihtiyaçlarınıza cevap verecek bir E-ticaret sitesi sahibi olmak zorundasınız. Eğer kodlama ve tasarım bilginiz (Php&mysql veya asp.NET&mssql gibi programlama dilleri ve veritabanı sistemleri) yoksa uzman yazılımcılardan ve tasarımcılardan destek almalısınız.

E-ticaret siteleri içerik ve özellik olarak geniş özelliklere sahip olması gerektiğinden, bir çok modülün doğru bir şekilde kodlanması gerekmektedir. Sipariş modülü, ödeme modülleri, sepet modülü, ürün detayları, kategoriler, üyelik, içerik yönetimi, ürün yönetimi, kampanya yönetimi ve buna benzer bir çok modülün hazırlanması gerekmektedir. Bu da doğal olarak uzun bir zaman ve yüksek miktarda ücret gerektirmektedir.

Programlama ve tasarım bilginiz yok veya uğraşacak vaktiniz yoksa, piyasada hazır e-ticaret sitesi yazılımı satın alabileceğiniz firmalar mevcut. Bu firmalar kendi bünyesinde barındırdığı yazılım uzmanları ile profesyonel e-ticaret yazılımları oluşturmakta ve bunu müşterilerinin kullanımına sunmaktadırlar. Hazır e-ticaret paketleri fiyat olarak da uygun olacağından, kullanıcılarına iyi avantajlar sağlayacaktır.

Bu konu hakkında aklınıza takılan her türlü konuyu aşağıdaki yorum bölümünden bizlere sorabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan E-Ticarette Yükselmek başlıklı makalemizde E-ticaret, e-ticaret sitesi ve elektronik ticaret hakkında bilgiler verilmektedir.

Content Protection by DMCA.com

“E-Ticaret Nedir? Nasıl Yapılır?” üzerine 10 düşünce

 1. Benimde e-ticaret sitem vardı ama iyi bir optimizasyon yapamadığım için kazanamadım. Makalelerinizi detaylı bir şekilde okumaktayım. Yeni projelerimde öğrendiğim bilgileri sitemde uygulayacağım.

 2. E- ticaret hizmeti satın almak istiyorum ama halen kararsızım. Daha ayrıntılı şeyler yazacağınızdan eminim. Merakla bekliyorum. E- ticaret firması konusunda kaliteli olan hizmeti tercih etmemiz gerektiğinin farkına varmış durumdayım.

 3. Günden güne artan internet kullanımı, alış verişte de kendini göstermektedir. E-ticaret, özellikle son yıllarda spor malzemesi ve kıyafet üzerine oldukça fazlalaşmış durumdadır. Alıcı ve satıcının kısa sürede buluştuğu e-ticaret sayesinde birçok alıcı, istediği her ürünü kısa sürede bulabilmektedir.

 4. Merhaba öncelikle benimde bir mağazam var ve dediğiniz gibi uzun yıllar emek verdim ve halen bir üne sahip değil bende şirketimin markalaşmasını istiyorum bu nedenle e-ticaret sistemi araştırmalarım sonucunda bana işlerimde bana fayda sağlayacağını düşünüyorum.

 5. Müşteri memnuniyeti artık sitelete yapılan yorumlardan anlaşılmıyor. Daha doğrusu doğruyu yansıtmadığı düşünülüyor. Farklı bir projeye imza atılmalı bu konuda. Memnuniyeti sadece o siteden alışveriş yapan bir kişiden yüzyüze konuşarak öğrenmek bence biraz gerikalmışlıktır. Üstelik günümüz teknolojisi çağında.

 6. Ben de yeni bir projenin eşiğindeyim. Konu ile ilgili yazılmış makalelere göz atıyorum. Yazdıklarınız oldukça faydalı oldu, teşekkür ederim. Araştırmaya devam edeceğim. Acaba bu konuda yazılmış e-kitap falan var mı?

 7. E-ticaret teknoloji ile içli dışlı olanlar için iyi bir tercih hem de kazançlı ama uzun yıllardır manav olan olan babama e ticaretin nasıl bit katkısı olacak? Manav için bir web sitesi açıp siparişlerin ordan da alabilmemiz mümkün mü?

 8. Arkadaşlar benimde bir şirketim var ve ben şirketimi markalaştırmak istiyorum.Okudum gerçekten e-ticaret yıllarca uğraşıp kazanamayacağımız fırsatı önümüze sunmuş.Benimde aklıma girdi denemeye değer buluyorum.

 9. E ticaret dünyada çok yaygınlaşmış durumda. Popüler olmak için , şu zamanda, farklı alanlarda satış sitesi kurulması gerekir. Çünkü bilinen siteler aynı doğrultudaki siteleri malesef bitiriyor. Yani biraz yaratıcılık ve risk denilebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Robot olmadığınızı doğrulayın * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.