Sizi Arayalım
Müşteri Temsilcilerimiz Sizi Arasın
 • İsim & Soyisim*
  0
 • Telefon*
  1
 • Kısa Açıklama*
  2
 • 3
0 (322) 911 0 374

E-Ticaret Siteleri ve Sık Yaşanan Müşteri Sorunları

e-ticaret-ve-musteri-sorunlariE-ticaret siteleri üzerinde sık yaşanan sorunları nasıl çözüme üretebileceğimiz konusunda bir sıkça sorulan sorunlar makalesi hazırlamak istedik. Bu defa sorulardan değil sorunlardan oluşacak yazımız.

Hatalı Ürün Teslimi: Sipariş takibi ve operasyon konusunda yeterli bir ekibe sahip değilseniz ve yüksek oranda yoğun süreç içerisine girdi iseniz hatalı ürün gönderimi yapmanız kaçınılmaz olacaktır. Hatalı ürün teslimi sadece tarafınızdan yapılan bir hata değil müşteri gözünde bir kandırma denemesi olarak bile algılanabilir.

Çözüm: Ürün ve siparişlerin çıkmadan önce 2 defa farklı personel tarafından kontrol edilmesini sağlarsanız minimum hatalı veya ayıplı ürün gönderimi sağlarsınız. Günümüzde en büyük e-ticaret devleri dahi aylık belli oranda hatalı ve ayıplı ürün gönderimi sağlamaktadır. Bu tarz ürünler gönderdiğiniz kişileri cezp edecek siparişi ile alakalı ufak hediyeler göndermeniz onları geri kazanmanıza ve müşterilerinize verdiğiniz önemi de gösterecektir.

Örneğin bilgisayar sipariş veren kişiye bir notebook soğutucu veya usb bellek hediye edebilirsiniz.

Kargo Süresinin Uzaması: İnternetten alışverişin en çok cezbeden yanlarından bir tanesi de hızlı şekilde teslim edilebilir olması. Eğer ki bir e-ticaret sitesi yöneticisi iseniz kargo süresinin uzamasının size nasıl sipariş adedi kaybettireceğini bilmeniz gerekmektedir. Ürünlerin kargo süresini olabildiğince hızlı yapmanız gerekmektedir.

Çözüm: Genellikle e-ticaret siteleri tüm kargoları aynı günün sonunda belirlenen bir saatte kargo personeline teslim etmektedir. Eğer imkânınız var ise her satış yapılan siparişi anında kargo teslimat aşamasına getirmeye çalışınız.

Kargoda Hasar Gören Ürünler: Eğer ki sipariş gelen ürünü kargo görevlisine sorunsuz şekilde verdi iseniz bu siparişi veren kişiye kadar sorunsuz şekilde teslim edileceği anlamına gelmemektedir. Bazı zamanlarda taşıma esnasında zarar gören ürünler olabilmektedir.

Çözüm: Siz siparişlerinizi gönderirken mutlaka maksimum koruma ve dış darbelere karşı dayanıklı paketlemeler yaparak kendi bünyenizde önlemlerinizi alın. Kargo sürecinde zarar gelen ürünler hakkında müşterileriniz ile yapacağınız konuşmalarda bu sorunun sizden kaynaklı olmadığını uygun bir dille anlatarak çözüm üretmeye çalışın. Eğer ki sorumluluğun size ait olmadığını belirterek aradan çekilme gibi bir niyetiniz var ise sizi temin ederiz ki o müşterinizi ilelebet kaybetmiş olacaksınız.

İçerik Yetersizliği: E-ticaret siteleri özellikle xml entegrasyonu gibi yazılıma dayalı kolaylıkların çıkması ile tüm ürünleri birbirlerinden çekerek satışa sunmaya başladı. Bu durumda eğer ki ürünlerinizi çektiğiniz site veya yeni eklediğiniz ürün açıklamasında ürünle ilgili detaylı bilgiye yer verilmiyorsa ziyaretçilerinizin bu ürünü almaktan çekinebilirler.

Çözüm: Ürünlerinizi veya hizmetlerinizi eklerken tüm detaylara yer verin. Öncelikle kendiniz o ürünü almak istediğinizde aklınıza hangi sorular geliyor ise onlara açıklama kısmında cevaplayarak yer verin. Bunun yanı sıra ürünle ilgili koyacağınız videolar da ürünün tanıtımı açısından çok önemlidir. Unutmayın e-ticaret dünyasında ürünlerinizi satan içerik- görsel ve videolardır.

İade Sorunları:Özellikle ayakkabı, giyim ve bu tarz ürün değişiminin ve iadesinin yüksek olduğu sektörlerde ürün satışları yapıyorsanız mutlaka önceden iade taleplerine karşı bir önlem almanız gerekmektedir. Yoksa gelen iade taleplerini değerlendirmenizi ve sorunsuz şekilde müşterilerinizin iadelerini gerçekleştiremiyorsanız müşterilerinizi kaybetmeniz kaçınılmazdır.

Çözüm: İade talepleri esnasında müşterilerinizin kargo ücretini kendi ödemeleri gerektiğini belirten bir uyarıyı mutlaka koymanız gerekmektedir. Eğer ki anlaşmalı bir kargo firması ile çalışıyorsanız o firmayı müşterileriniz ile paylaşarak daha uygun fiyata size göndermelerini sağlayabilirsiniz. Sitenizde mutlaka iade süreçlerini, nedenlerini takip edebilecekleri bir alan bulundurmanız da bilgilendirme ve güven açısından oldukça önemlidir.

Bir önceki yazımız olan E-Ticaret Sitesi Nasıl Kurulur başlıklı makalemizde e ticaret sitesi nasıl kurulur, e ticaret sitesinde domain ve hosting seçimi ve e ticarette sosyal medya hakkında bilgiler verilmektedir.

Content Protection by DMCA.com

“E-Ticaret Siteleri ve Müşteri Sorunları” üzerine 17 düşünce

 1. Ben özellikle kargo konusunda çok sorun yaşadım. Ürünü kapıda ödeme şeklinde alıyorum genelde, site yöneticileri kargo görevlisi önünde kontrol ederek alın diyorlar ama hiç bir kargo şirketi parayı ödemeden açmanıza izin vermiyorlar.

  1. Kargo firmaları açısından konuya bakacak olursak; içi açıldıktan sonra sizin teslim almadığınız bir ürünü kargo firmasının iade etme bir şansı bulunmuyor. Ancak kargo açıldıktan sonra kargo firması yetkilileriyle birlikte düzenlenecek tutanak ürünle ilgili hukuksal işlemlerinizde elinizde delil olması açısından faydalı olacaktır.

   1. Bence devletimizin bu konuda dolandırıcılık olaylarına karşı bir yaptırım ve kontrol uygulaması zorunluluğu getirmesi gerekmektedir. Aksi takdirde özellikle telefon gibi ürünlerde pek çok suistimal görülebilir.

 2. arkadaşlar ben daha önceden kargo şirketinde çalıştım evet kargo kapıya götürüldüğü zaman actırmıyorduk firmalık bi sorun değil yani bu bütün kargolar böyle karsı firmayla sorun yasarlar diye actırmıyorlar.

  1. Neden kargoyu açtırmıyorlar anlamış değilim yani kargonun başına bir şey gelmişse garanti alınmasın diye mi yapılıyor kargo şirketleri güvenilirliği daha da azaltıyor.

  2. Neden kargoyu açtırmıyorlar anlamış değilim yani kargonun başına bir şey gelmişse garanti alınmasın diye mi yapılıyor kargo şirketleri güvenilirliği daha da azaltıyor. Gerçekten çok yazık

 3. Birçok konuda olduğu gibi kargo konusunda da son zamanlarda tüketici mahkemeleri tüketici lehine birçok kararlar vermektedir. Yapılması gereken sadece ne yaşandığını anlatan bir dilekçe ve bu konu hakkında elinizdeki tüm delilleri tüketici mahkemesine ulaştırmak.

 4. Kargo firmalarının taşıma işlemi sırasında gerekli olan titizliği çoğu zaman sergileyememelerinden ötürü birtakım problemler yaşanıyor . Bence bu konuya bir çözüm bulunması , müşteri memnuniyetini aynı oranda arttıracaktır .

 5. genelde bu tür sorunlar günlük yaşantımızda hep karşımıza çıkıyor. Verdiğiniz önemli bilgiler sayesinde artık çıkabilecek bu olumsuz vakaların ortadan kalkmasını ve bu hataların giderilmesini umut ediyorum

 6. E-ticaret devlerinde bile birçok kez güvenlik konusunda zaafiyetlerin olması , bu işin dezavantajlarından biri. Tüketicileri koruma kanunun bir süre askıda kalmasıyla hukukta meydana gelecek büyük boşluk , tüketicileri dayanaksız bir duruma itebilir alışveriş konusunda.

 7. E ticaret yapan siteler , müşteriyi kazanmayı hedeflerken ayrıca , samimi ve güvenilir bir şekilde ürünün detaylarını vermelidir , aksi halde standart ve kalıp şekillerde bir lisan müşteri kaybettirebilir.

 8. Kargo konusunda istisnalar yaşanabilir ancak genel anlamda güvenilir firmalardan sipariş vermek bu tür problemlerin çok az yaşanmasına sebep olmaktadır. İstisnaları yaşayanlar da geç de tüketici mahkemelerinden olumlu sonuçları alırlar.

 9. Eticaret sitelerine ne yazık ki güvenemiyoruz. Ben şahsen bu sorunların dışında kredi kartından alışveriş konusunda da güven problemi yaşıyorum. Büyük siteler haricinde bir eticaret sitesinden alışveriş yapmak çok zor.

 10. e-ticaret oldukça avantajlı olmasının yanında farklı sıkıntıları da içeriyor. İstenilen ürünün gelmemesi, geç gelmesi, kargo ücreti bunların en başında geliyor ama herşeye rağmen fiyatı sayesinde insan e-ticaretten kopamıyor.

 11. Bence e-ticaret sitelerinin müşterilerine yaşattığı en büyük sorunlardan birisi de ürünlerle ilgili yeterli açıklama olmaması veya sitede karşımıza çıkan ürün görselinin, yollanan üründen farklı olmasıdır.

 12. Satışı yapan site ne kadar dürüst olursa olsun, seçilen kargo firması büyük sorunlar çıkarabiliyor. İnternetten sipariş ettiğim bir ürünü kargo firması yüzünden ancak üç haftada alabildim.

 13. Ne yazık ki e-ticaret sitelerinin büyük çoğunluğu hatalı veya yanlış çıkan ürünün iadesinde sorun çıkarıyorlar. Satışa gelince kibarlar ancak iade sürecinde hatalarını kabul etmek istemiyorlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Robot olmadığınızı doğrulayın * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.