Sizi Arayalım
Müşteri Temsilcilerimiz Sizi Arasın
 • İsim & Soyisim*
  0
 • Telefon*
  1
 • Kısa Açıklama*
  2
 • 3
0 (322) 911 0 374

e-ticaret-nedir-nasil-yapilirElektrik, su ve doğalgaz faturası ile mağaza kirası ödemeden milyonlarca kişiye ulaşabilmek, adeta ülkemizde yeni yeni trend olan elektronik ticaretin kısa bir özetidir. Yeni dediğimize bakmayın dünyada 1995 yılında başlayan e ticaret, 2001 yılında dünya çapında 65 milyar dolarlık bir ticaret hacmine ulaşmıştır.

Ülkemizde ise altyapı yetersizliği ve tüketicilerin internete olan çeşitli güvensizliğinden dolayı 2007 yılında yaklaşık 360 milyar dolar olan hacmin 5 milyarlık paydasına sahip olabilmiştir.

Bazı milyonerlerin başarı hikayelerini okudukça insanlar için e-ticaret sitesi kurmak, oldukça cazip hale gelmektedir. Aynı zamanda artan kullanımla sitelerin sayısı da gün geçtikçe artmaktadır.

Ülkemiz, dünya ülkelerine nazaran daha geç bir zamanda e-ticaret uygulamasına geçse de şuanda ülkemizdeki e-ticaret siteleri azımsanmayacak kadar fazladır. Dediğimiz gibi çoğu girişimcinin ilgisini çeken e-ticaret siteleri hazırlamak, maalesef sanıldığı kadar kolay değildir.

E-ticaretin klasik ticarete göre en büyük avantajlarından biri 24 saat online durumda olmasıdır. 24 saat açık bir alışveriş merkezi, birden fazla vardiya, daha fazla kaynak tüketimi ve maliyet demektir. Ancak, e-ticaret siteleri için böyle bir durum söz konusu değildir.

İdeal bir e-ticaret sitesi oluşturmak için iki seçeneğiniz vardır. Birincisi tüm gereksinimleri (hukuksal, bilişim, bankacılık, kodlama vs) karşılayarak bir site oluşturmaktır. Diğeri ise bütün bu işlemleri sizin için hazırlayan ve size uygun paket seçenekleriyle ihtiyaçlarınızı karşılayan bir e-ticaret sitesi hazırlayan bir firmayla anlaşmaktır. Her iki seçenekte de dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır.

Her sektörde olduğu gibi e-ticarette de müşteri odaklı olmak esastır. Hangi ürünleri pazarlayacağınızı belirleyip hedef kitle analizi yapmak oldukça önemlidir. Satılan ürünlere göre yapılan renk seçimi de sitenizin kurumsallaşıp marka değeri kazanması için çok önemlidir.

Bir diğer nokta ise beklentileri karşılamadır. Sitenizde fiyat karşılaştırma motoru bulundurursanız, bu sistem tüketiciler üzerinde oldukça olumlu bir etki yaratacaktır. E-ticaret sitelerinde müşterilerin canını en çok sıkan durum ise stok sorunlarıdır.

Bir ürünün stokta kalmaması, tüketici için demoralize edici bir etki oluşturmaktadır. İyi bir yönetici, böyle bir durumda tüketicinin sahip olmak istediği ürünün alternatiflerini kontrol edip tüketiciyle iletişime geçmelidir. Tüketiciye sunacağı kampanyalar, eşantiyonlar ve ücretsiz kargo seçeneği ( Alıcıların bir çoğu ücretsiz kargoyu tercih eder), tüketici kaybını önleyici bir etki oluşturacaktır.

İyi bir sitenin altyapısı da tam anlamıyla profesyonel bir şekilde sağlanmalıdır. Statik ip, bant genişliği, ssl ve hosting servislerinin oldukça kaliteli olması ve sürekli güncellenmesi gerekmektedir. Sitenizi bir firmaya yaptırırken bu tarz altyapı hizmetlerini kontrol etmeniz gerekmektedir. Söz konusu firma ile bu konuları en baştan detaylı olarak konuşmalısınız.

Site tanıtımı için e-ticaret seo uzmanı, sizin için oldukça faydalı olacaktır. Bunun yanı sıra sosyal medya platformlarını ve forum sitelerini etkin kullanmak da sitenin ziyaretçi alabilmesi için oldukça önemlidir.

Belirlenen hedefe ulaşınca ödeme yapacağınız affiliate marketing de sitenize maddi açıdan oldukça önemli bir artı kazandıracaktır. Bunun yanısıra 3D Secure sistemine geçerek çeşitli kredi kartı hilelerine karşı da önlem almış olursunuz.

Unutmayın böyle durumlarda mahkeme kararları genellikle müşteri lehinedir. Bu sisteme geçmek, hem size hem de müşteriye oldukça faydalı olur. Tüm bu sıraladığımız uygulamalar sizin rekabet gücünüzü de kurumsal imajınızı da arttırır.

Son olarak e-ticaretin iflas nedenlerini de göz önünde bulundurmak gerekir. Ticaretin olduğu her yerde olduğu gibi e-ticarette de para sirkülasyonu iflas etmemeniz için çok önemlidir. Kar marjını yanlış hesaplayıp sermayede hata yapmak da sizi iflasa götürebilir. Stok yönetimi de e-ticaret için hayati bir öneme sahiptir. Tüm bunlara dikkat edilirse oldukça etkili bir e-ticaret sitesine sahip olabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan E-Ticaret Siteleri ve Müşteri Sorunları başlıklı makalemizde e-ticaret hatalı ürün, e-ticaret iade sorunları ve e-ticaret kargo süresi hakkında bilgiler verilmektedir.

Content Protection by DMCA.com

“E-Ticaret Sitesinde Başarıyı Yakalamanın Yolları Nelerdir?” üzerine 3 düşünce

 1. Online pazar e-ticaret sitem için başarıyı nasıl yakalarım diye araştırma yaparken verdiğiniz bilgiler ile karşılaştım. Şimdi çok şanslıyım. Çünkü her konuda mutlu olmamı sağlayan bir adresim var.

 2. e – ticaretle ilgili uzun süredir sabah akşam nerde bi yazı bulsam okuyorum, geleceğin zenginleri e ticaret işinden anlayan, bunu fırsata çeviren insanlar içerisinden çıkacak eminim.

 3. Internet sitelerinden alışveriş yapmayı seven bir olarak, bu sistemin nasıl işlediğiyle ilgili bilgi almak beni hem bir tüketici olarak hem de sistemin güvenirliği açısından rahatlattı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Robot olmadığınızı doğrulayın * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.