Sizi Arayalım
Müşteri Temsilcilerimiz Sizi Arasın
 • İsim & Soyisim*
  0
 • Telefon*
  1
 • Kısa Açıklama*
  2
 • 3
0 (322) 911 0 374

Günümüz web tasarım teknolojilerinde son birkaç sene içerisinde ortaya çıkan kavramlardan birisi de Flat tasarım adını verdiğimiz sade tasarım modelleri olarak dikkat çekiyor. Web tasarım konusunda her geçen gün atılan çok daha ciddi atımlar ve tasarımcıların yeni nesil çalışmalar yapması aslında bu bağlamda mükemmel seçenekler ortaya çıkarsa da farklı terimlerin de benimsenmesine neden oldu. Kısa zaman içerisinde bu tip tasarım tekniklerinin ortaya çıkması ile birlikte aslında muazzam bir görsellik unsuru da ortaya çıktı. Sizler bu tip terimlere biraz yabancı olabilirsiniz ve burada esas amaç siz değerli okuyucularımızı bilgilendirmek olacaktır.

Flat tasarım zihniyeti, gösterişten uzak ve sade geliştirilmiş web sitelerine ya da mobil uygulamalara verilen bir isimdir. Bu tip tasarımlara en büyük örneklerden birisi de kuşkusuz ki Windows 8 işletim sisteminin başlat menüsü örnek gösterilebilir. Bu tasarım şekli zaman içerisinde en çok benimsenen ve özel web siteleri yapan kişi ya da kurumların son derece fazla tercih ettikleri unsurlardan birisi olarak dikkat çekiyor. Hal bu olunca bu sistem hakkında insanların ve bilmeyen tasarımcıların merak ettiği unsurlar da çoğalıyor.

Flat Tasarım
Flat Tasarım

Flat Tasarım Özellikleri

Bu tarz bir tasarım yapmak istiyorsanız öncelikle gösterişten çok uzak bir düşünce yapısına sahip olmalısınız. Günümüz web sitelerinden etkilenerek flat bir görsellik elde edebilmek son derece güç olacaktır. Bu tasarım tekniğinde Javascript unsurlarına minimum şekilde yer vererek kendi içerisinde renkleri ve dizaynı ile fark yaratacak bir tasarım ortaya koymalısınız. Bir moda sitesini ele alın. Bu moda sitesinin içerisinde kullanabileceğiniz ve göze hoş gelebilecek 6 – 7 renk seçeneğini kullanabilme imkanınız oluyor.

Flat tasarım mantığı da tamamı ile bu konu ile alakalı olarak ortaya çıkan bir mantık oldu. Düz HTML5 / CSS3 mantığı üzerinde PHP giydirme ile de zenginleştirilmesi mümkün olan ve SEO uyumlu tasarım şekilleri olduğunu da söylemek mümkün.Genel hatları ile özelliklerini inceleyecek olursak;

 1. Herhangi bir efekt kullanılmaz ve son derece sade, stabil bir yapıya sahip olmalıdır.
 2. Tasarım içerisinde basit elementler ve alanlar kullanılabilir.
 3. Flat tasarım için 6 – 7 farklı renk seçeneği kullanılabilir.
 4. Javascript ve Jquery kodları olmadan ortaya çıkarılabilmelidir.
 5. HTML5 / CSS3 mantığı ile muazzam yapılar oluşturulabilir.

Bir önceki yazımız olan Statik Web Tasarım başlıklı makalemizde statik web tasarım ve statik web tasarım nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Content Protection by DMCA.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Robot olmadığınızı doğrulayın * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.