Sizi Arayalım
Müşteri Temsilcilerimiz Sizi Arasın
 • İsim & Soyisim*
  0
 • Telefon*
  1
 • Kısa Açıklama*
  2
 • 3
0 (322) 911 0 374

google-adwords-maliyet-dusurme-teknikleriBütçeye dayalı reklam alternatiflerinden biri olan Google Adwords kampanyalarınızda maliyetleri düşürerek tıklama başına daha az ücretler uygulamanızı sağlamaktadır. Kampanyalarınızda TBM(tıklama başı maliyet) değerlerini belirlemek adına ilk yayın günü çok önemlidir.

 

 

 

İLK GÜN OTOMATİK TBM (tıklama başı maliyet) TERCİH EDİN

Google adwords reklam kampanyanızı hazırladınız. Tüm metinler ve bağlantılar hazır ve reklama başlamadan önce sizden TBM konusunda bir seçim yapmanızı istiyor. İlk gün olduğundan dolayı TBM değerlerini otomatik olarak verin. Günlük bütçenizi ise toplam reklam bütçenizin %20’si olarak belirleyin. İlk gün bu şekilde reklamlar yayınlandığı zaman sizlere her kelimenin ortalama tbm maliyetlerini de verecektir. Bunun yanı sıra birinci sırada, ikinci sırada, üçüncü sırada veya sağ tarafta yer almanız içinde ne kadar tbm verileceğini teklif simülasyon aracından da görebileceksiniz.

ANAHTAR KELİMELERİN EŞLEŞME MODELLERİ

Anahtar kelimelerinizin seçiminde doğru kararlar verseniz de geniş eşleme seçeneği ile istemediğiniz ve size geri dönüş sağlamayacak kelime varyasyonların da da reklamınız çıkarak bütçenizde gereksiz harcamalar meydana gelmektedir. Örneğin oyun hamuru kelimesi anahtar kelimeleriniz arasında yer alıyor ve eşleşme olarak geniş eşleşme seçiminde ise “oyun, hamur” ve benzeri alakasız kelimelerde de sitenizin reklamlarının çıktığını göreceksiniz.

Anahtar kelimelerinizi net olarak belirledikten sonra sizlere tavsiyemiz Tam Eşleşme yaparak sadece belirlediğiniz anahtar kelimeler üzerinden reklamlarınız yayınlanarak isteğiniz dışında gereksiz harcamalar yapmaktan da kaçınabilirsiniz.

ANAHTAR KELİMELER VE REKLAM METNİ UYUMU

Kampanyanızı oluştururken mutlaka anahtar kelimelerinizi reklam metni içerisinde olabildiğince geçirmeniz gerekir. Kalite puanınızı arttıracak olan bu hareket aynı zamanda tıklama başı maliyetinizi de bir hayli düşürecektir.

Eğer ki on veya daha fazla anahtar kelimeleriniz bulunuyor ise en çok aratılan kelimeleri Google Anahtar Kelime Planlayıcı ile belirleyerek bu kelimeleri kullanmanız daha çok fayda sağlar.

NEGATİF ANAHTAR KELİMELER

Negatif anahtar kelimeler adından da anlaşılacağı gibi kampanyanız için negatif etki sağlayan kelimelerdir. Özellikle düşük reklam puanı bulunan ve düşük aranma hacmine sahip olan anahtar kelimelerdir. Bu kelimeleri kampanyalarınızdan çıkararak genel reklam puanınızı yükseltebilirsiniz.

ANAHTAR KELİME SEÇİMLERİ

Kampanyanız için anahtar kelimelerin belirlenmesinde dikkat edilecek hususlar bulunmaktadır. Örneğin genel kelimelerin TBM oranları yüksek olduğundan kampanyaları oluştururken bu kelimelerden uzak durmanızı tavsiye ederiz. Genel bir alışveriş sitenizin olduğunu düşünürsek yanlış seçilen anahtar kelimelerin TBM oranlarını aşağıdaki grafikte görebiliriz.

anahtar-kelime-secimleri

Bu kelimelerin yerine daha alt kelimelere yönlenmeniz daha düşük TBM oranlarına maruz kalmanızı sağlayacaktır. Doğru anahtar kelimeleri ile aralarında bulunan TBM farklarının adet başına küçük olduğunu düşünebilirsiniz fakat 100 veya 1000 tıklamada aradaki fark nerede ise %40 oranına çıkmaktadır.

anahtar-kelime-secimi

E-TİCARET SİTELERİ İÇİN GOOGLE ADWORDS STRATEJİSİ

Günümüzde birçok e-ticaret sitesinin boy göstermesi ile Google Adwords reklamcılığına gösterilen rağbette artmaya başladı. E-ticaret siteniz için kampanya oluştururken tüm ürünlerinize ayrı bir reklam kampanyası oluşturmanız daha etkili olacaktır.

Ziyaretçiler genellikle e-ticaret sitelerinin seçimine değil ürünün arayışına girmektedir. Bu nedenle direkt ürün ismi ile yapılan aramalar daha düşük TBM oranlarına sahip olduğu gibi direkt olarak satın almaya yönelik bir reklam kampanyası oluşturmuş olursunuz.

e-ticaret-siteleri-icin-adwords

Ürünleriniz için özel olarak oluşturduğunuz kampanyalarda anahtar kelime kalite puanı 7’den düşük olan tüm kelimeleri kapatabilirsiniz. Bütçeniz eğer düşük ise iyi değerlendirmeniz açısından size faydası olacaktır.

GOOGLE ADWORDS SAATLERİNİ KULLANIN

Kampanyalarınızın gösterilme sürelerini sizin çalışma saatleriniz ile koordineli olarak ayarlamanız aslında akşam ve gece internet kullanıcılarını kaçırmanıza neden olmaktadır. Eğer ki alışveriş yapılabilecek bir site altyapınız bulunuyor ise reklamlarınızı 24 saat boyunca göstermeniz daha fazla geri dönüş almanızı sağlayacaktır.

Birçok internet kullanıcısı çalışma saatleri dışında alışverişlerini sakin kafa ile gerçekleştirmek isteyeceğinden dolayı akşam saatlerinde müşterilerinizi rakip sitelere kaptırmak istemezsiniz sanırım.

 

Bir önceki yazımız olan Google Adwords Reklamları Nedir? Ve Ne İşe Yarar? başlıklı makalemizde Google Adwords Nasıl yapılır, Google Adwords nedir ve Google İlk Sayfa hakkında bilgiler verilmektedir.

Content Protection by DMCA.com

“Google Adwords Maliyet Düşürme Teknikleri” üzerine 3 düşünce

 1. İnternette verilen reklam metni ile seçilen metne uygun adwordsler ile sitenizin tıklanma oranı artarken,sitenizin güncelliğini korumuş ve popülerliği arttırmış olmaktayız.Bu yüzden seçilecek anahtar kelimelerin metine uyumu son derece önemlidir.

 2. Burada yazılan her şey doğru strateji, lakin Google Adwords ucuz reklam değil. 8 yıldır Adwords kullanıcıyım ve aktif olarak kullanıyorum. Anahtar kelime kalite puanlarım 10/10 – 10/9 – nadiren 10/8 , reklam alaka düzeyi ve açılış sayfa deneyimi her zaman ortalanın üzerinde olmasına rağmen ilk konum teklifi 2,5 ile 3,00 TL altında değil ve bu rakamları vermeme rağmen ilk 4’e zor sokuyorum. Tabi sektöre ve anahtar kelimelere göre rekabetler değişebilir ama 3-4 yıl öncesindeki maliyetler malesef hiçbir sektörde yok artık. Kısaca Google Adwords ucuz değil, bunu unutmayın lütfen!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Robot olmadığınızı doğrulayın * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.