Sizi Arayalım
Müşteri Temsilcilerimiz Sizi Arasın
 • İsim & Soyisim*
  0
 • Telefon*
  1
 • Kısa Açıklama*
  2
 • 3
0 (322) 911 0 374

Word cloud - web design

Web tasarım, günümüz bilişim teknolojilerinde devletin de desteklemekte olduğu en önemli unsurlardan birisi olarak dikkat çekiyor. Bildiğimiz gibi teknolojik imkanlar inanılmaz boyutlara ulaştı ve bu boyutlar herkesin ilgisini çekmeye de devam ediyor. Bundan 10 yıl sene öncesine gittiğimizde web sitesi teknolojileri gerçek anlamda şaşılacak durumdaydı. Tabloları ve tabloların renklendirilmesi ile oluşturduğumuz web siteleri sadece içerisinde text içerikler ile insanlara bilgi sunmak amaçlı kullanılıyordu.

Grafik programları, ilk çıktıkları dönemde şimdi ki kadar gelişmiş ve fazla seçenek sunmuyor ve bu neden dolayısı ile sadece ufak manipüle işlemleri için tercih ediliyordu. Bugün ise Photoshop gibi bir programı web sitesi tasarlamak için kullanıyoruz. Aslında web arayüz tasarımı dediğimiz kavram da doğrudan bu konu ile alakalı. Şimdi sizleri genel tanımlamalar ile daha fazla bilgi sahibi yapma amacı içerisinde olacağız.

Web Arayüz Tasarımı Nedir?

Arayüz dizaynı, yeni hazırlayacağımız bir web sitesinin projesini tüm genel hatları ve detayları ile birlikte Photoshop ya da benzeri programlar halinde resim olarak çizdiğimiz işlemlere verilen genel isimdir. Bundan yıllar öncesinde böyle bir teknoloji yoktu ve TABLE kodları ve renklendirmeler ile web siteleri ortaya çıkarılabiliyordu. Ancak bugün Photoshop ya da bu gibi editörlerin işlevlerinin de gelişmesi ile birlikte müşterilerimize web sitelerinin en kaliteli hallerini sunma yolunda önemli adımlar atıyoruz.

Arayüz tasarımı yapabilmek için Photoshop ve en az bu program kadar işlevleri gelişmiş ve CETVEL sistemi ile ince hatları en iyi şekilde ölçmemizi sağlayacak grafik araçlarına ihtiyaç duyabiliriz. Dünya genelinde arayüz tasarımı için en çok tercih edilen program Adobe Photoshop programıdır.

Web Arayüz Tasarımı Nasıl Yapılır?

Web arayüz tasarımı için öncelikle bilgisayarımızda Adobe Photoshop ya da dengi bir grafik yazılımının yüklü olması gerekiyor. Daha sonrasında ise arayüz tasarım çalışmalarımıza başlıyoruz. Arayüz tasarım aşaması aslında kafanızdaki web sitesinin hem eskiz halini hem de esas halini ortaya çıkarabileceğiniz bir aşama olarak nitelendirilebilir.

Arayüz tasarımlarda genel genişlik 2000 px standartlarındadır. Arkaplan 2000px dolaylarında hazırlanır ve esas site içerikleri bu piksel ölçümünü ortalayacak şekilde minimum 1024px genişliğinde hazırlanır. Bunun en büyük nedeni web sitesinin tüm monitörlerde ortalı görülmesi ve CSS entegrasyon aşamasında yazılımcıya sıkıntı yaratmamasıdır.

Bu ölçümler sonrasında kafanızdaki web sitesi yapısını araçlar ile oluşturmaya başlıyorsunuz. Photoshop sizlere araçlar ile alanlar oluşturma, sıfırdan çizim yapabilme, özel style paketleri ve renklendirmeler oluşturarak kendinize özel bir yapı kurabilmenin imkanını sunuyor. Araçlar yardımı ile web sitelerinizi oluşturuyorsunuz.

Bir önceki yazımız olan Flat Tasarım Trendi başlıklı makalemizde flat tasarım nedir, flat tasarımda font ve renk seçimi ve mobil tasarım hakkında bilgiler verilmektedir.

Content Protection by DMCA.com

“Web Arayüz Tasarımı Nedir? Nasıl Yapılır?” üzerine 6 düşünce

 1. İlk izlenimi yaratması bakımından arayüzün dizaynı ve doğru seçimi oldukça önemli fakat ” Web arayüz tasarımı nasıl yapılır ? ” tarifi ile sıradan bir kullanıcının bu işin üstesinden gelebileceğini sanmıyorum . Bu işin uzmanları diye tabir edebileceğimiz kişilerce oluşturulması zannımca daha uygun .

 2. Türkçe verilen web tasarım, arayüz tasarım gibi eğitimler genelde işin mantığının anlatılmadan direkt kodların nasıl kullanılacağının anlatıldığı cılız eğitimler oluyor. Sizin arayüz tasarımı nedir, nasıl yapılır gibi mantık içeren konularla başlamanız iyi olmuş

 3. Kendi iş yerim için basit web tasarımı yapmam gerekiyor. Tabi reklam için web ara yüzü canlı ve yaratıcı olması gerek bunun için photoshop kullanmam gerek mi ?

 4. Merhaba, şu soruya bir türlü cevap bulamadım. Her ekran çözünürlüğünde ekrana tam oturan , güzel görünen siteler var. Böyle bir site yapmak için neler gerekli.
  Bunun için öğrenmek istediğim sorular şunlar
  1) Photoshopta kaç pixel genişlikte ve uzunlukta bir tasarım yapmalıyız.
  Teşekkürler

  1. Bütün çözünürlüklere uyumlu bir website hazırlamak için responsive konularına hakim olup sitenizi tasarlamaya başlarken buna uygun ayarlamanız lazım.
   Photoshopta genel itibari ile 2000px ile çalışılır buna uygun içeriklerde ortalanacak şekilde minimum 1200 px olacak şekilde ayarlanır tabiki bunlar değişkenlik gösterebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Robot olmadığınızı doğrulayın * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.