Üyelik Şartları

Müşteriler üye olurken isim , soyisim, adres bilgilerini mutlaka doğru girmek zorundadırlar. Bu işlem fatura kesimlerinde sorun yaşanmaması için zorunludur. Hesap bilgilerinin kasıtlı olarak yanlış girilmesini engellemek için Netbim hesap bilgilerini yanlış giren kullanıcıların, ücretlerini ödemiş olsalar dahi, bilgilerini düzeltene kadar hesaplarını aktive etmeyecektir.

Hesap Kurulumu
Hesabınızı ödemenizin ardından kuracağız! Ödeme yapılmadan önce hesaplar aktive edilmez. Hesabınızı oluştururken, geçerli olmayan bir mail adresi ile kayıt olmanız bilgilerinizin elinize geçmemesine sebep olacağı için biz , adresi doğru girememeniz durumunda Netbim sorumlu tutulamaz. Netbim sizinle hesabınızda kayıtlı olan mail adresi aracılığı ile iletişime geçeceği için, mail adresiniz değiştiğinde bunu güncellemek müşteriye ait olacak ve , bu değişikliğin yapılmaması durumunda doğabilecek zararlardan Netbim sorumlu tutulamayacaktır!

Ödeme İşlemleri
Ödemesi yapılmayan hiç bir hesap aktive edilmez.
Domainlerde(alan adı kayıtlarında) ücret iadesi yoktur
Ücret İadesi sadece Yıllık Alımlarda geçerlidir ve hizmet alındıktan sonra en fazla 7 gün içerisinde talep edilmelidir. 7 Gün sonrasında istenilen ücret iadeleri değerlendirilmeye alınmayacaktır. Ayrıca bir kez geri ödeme istemiş bir müşterimiz , geri ödemesinden sonra başka bir hizmeti satın alır ve tekrar geri ödeme talep ederse bu işlem gerçekleşmeyecektir. Her kullanıcı sadece bir kez para iadesi isteme hakkına sahiptir.
Son ödeme tarihini 1 gün geçmiş hesaplar kapatılır ve tekrar açılabilmesi için kullanılan paketin 1 aylık ücretinin yatırılması istenir.
Son ödeme tarihini 3 gün geçmiş hesaplar sistemden tamamen silinir. Ödeme gecikmesi sebebiyle silinen hesaplarda müşteriler hak iddia edemezler, yedek talep edemezler.
İndirim kuponu kullanılan siparişlerin ücret iade hakkı bulunmaz.

Destek Koşulları
Netbim kesinlikle script kurulumu, modifikasyonu yapmamaktadır.
Bütün destek talepleri müşteri paneli üzerinden yapılmalı ve istenilen bilgiler verilmelidir.
Reseller müşterileri barındırdıkları siteler için (sunucu kaynaklı problemler hariç) teknik destek alamazlar. Bunun sebebi, hizmet sunacak kişilerin hizmet alacak olanlara yeterli kapasitede bilgi verebilecek olmasını ön şart koşmamızdır.
KESİNLİKLE MSN DESTEK ALAMAZ VEYA TALEP EDEMEZSİNİZ.
Destek talepleri içerisinde hakaret/küfür yada aşağılama tespit edildiğinde, Netbim müşterinin hesabını sunucularından silecek ve herhangi bir ön uyarıda bulunmayacaktır.
Müşteriler aynı anda en fazla 3 Açık talebe sahip olabilirler, aynı konu için açılan farklı destek talepleri yapılması durumunda, gönderildiği tarih sıralamasına bakılarak, ilk talep korunacak ve diğerleri silinecektir.

Hesap Taşıma İşlemleri
Netbim, eğer site taşıma isterseniz, sitenizi ücretsiz olarak taşıyacaktır! Fakat Netbim , size bu taşıma işlemini garanti etmez! Netbim bunu sadece memnuniyet hizmeti olarak sunduğu için, istediği zaman bu hizmeti vermeme hakkına sahiptir! Ayrıca siteniz taşınırken doğabilecek veri kayıplarından Netbim sorumlu tutulamaz! Buna rağmen Netbim Hesap Taşıma Ekibi , elinden gelenin en iyisini yapmayı deneyecektir! Bazı durumlarda, ( örn: Windows tabanlı sistemden Linux tabanlı sisteme geçiş gibi) size yardımcı olamayabiliriz!

İçerik
Netbim tarafından kullanıcılara sunulan tüm hizmetler yasalarca belirtilen kanunların dışına çıkılmadan kullanılmadır! Netbim Türkiye Cumhuriyeti üzerinde geçerli olan yasaları ihlal eden kullanıcıların hesaplarını durdurma hakkına sahiptir! Netbim hizmetlerinden faydalanan müşteriler, paylaşılması, kopyalanması yada yayınlanması illegal olan, yahut sınırlandırılmış lisansa ihtiyaç duyan ürünleri , fotoğrafları, videoları, kitapları ve diğer telif hakkı bulunan eserleri izinsiz bir şekilde yayınlayamazlar!Netbim bunun aksini tespit ettiğinde uyarı vermeksizin müşterinin hesabını kapatır! Eğer . Hizmetlerimiz arasında kabul edilmeyen özelliklere örnekler: Hosting Ve Reseller müşterileri için: IRC Botları, Proxy Scriptleri, Anonymizer scriptleri, Genel Kullanıma Açık olmayan scriptler Warez, resim, dosya, veya reklam hizmeti veren siteler (rapidshare, photobucket, benzeri yada yasadışı banner barındırma) TOPLİST Genel ses yayını yapmak. Hack odaklı siteler Mail Bomber siteleri İP sorgulama siteleri. Bunlar gibi yasadışı içeriğe izin verecek şekilde kullanılan hizmetleri Netbim uyarı yapmaksızın kapatma hakkına sahiptir! Çocukların zihinsel ve fiziksel gelişimlerini olumsuz yönde etkileyecek yada onları tahkir edip küçük düşürecek olan ÇOCUK PORNOSU barındıran, yada bu tür sitelere link veren müşterilerin hesapları uyarılmaksızın kapatılacaktır!

Reseller & VPS
Bu tür bir eylem bayilerimizden birinin hesabında görülürse , o hesap iptal edilmeden önce durdurulur ve bayiimizin müşterisini bilgilendirmesinin ardından silinmesi istenir! Kendi Müşterilerimiz: Bu tür bir ihlal tespit edildiğinde hesabınız uyarılmaksızın kapatılır! Hesabınızdaki scriptlerin ve dosyaların korumasını sağlamak müşterinin sorumluluğundadır! Müşteri klasörlerine doğru izinleri verdiğinden emin olmalı, örneğin CHMOD ayarlarını 755 yapmalı yada erişim için gerekiyorsa daha da kısıtlamalıdır! Kullanıcılar her ne olursa olsun, hesaplarındaki aktivitelerden sorumlu tutulacaklardır! Örneğin kullanıcı adı ve şifredeki zorluk derecesi sistemiz tarafından onay görmezse, Netbim ,müşteri daha zor tahmin edilebilecek bir şifre kullanacağını garanti edene kadar onun hesabını kapalı tutma hakkına sahiptir.

Kaynak Kullanımı
Cpu Limitimiz tüm webhosting hizmetlerinde bir site için %5tir. Bu limiti aşan kullanıcı uyarılır ve sitesinde bakım yapması düzenlemelere gitmesi istenir. Buna karşılık CPU kullanımında bir düşüş gözlenmezse Netbim müşterinin hesabını askıya alabilir. Askıya alınma durumlarında müşteri dilerse yedeğini talep edebilir.
Şunları Yapamazsınız:
a) Sistem kaynaklarını 90 saniyeden daha fazla %25ini kullanmak.Buna sebep olacabilecek bir çok özellik vardır, cgi , ftp, http gibi.
b) IRCD gibi serverde aşırı yüklenmeye yol açacak sistemler kurmak c) Web hosting paketleri içerisinde, Google,Ask.com gibi spider türevli siteleri barındırmak.
d) Aldığınız Web Host Hizmeti Üzerinden , sunucuda aşırı yüklenmeye sebep olabilecek Resim, Dosya ve Exe uzantılar Paylaşamazsınız.
e) Herhangi bir bit torrent uygulaması, tarayıcısı yada clienti kurmak.Fakat torrentlere link verebilirsiniz.
f) Dosya paylaşımı yada peer-to-peer işlemleri gerçekleştirmek
g) Herhangi bir oyun serveri kurmak
h) Cron ayarlarını 15 dk dan daha az bir süre için ayarlamak
i) IRC (Internet Relay Chat) kullanmak
7b.) INODE
50,000 den fazla inode’nun herhangi bir webhosting seçeneğinde kullanılması, o hesabın kapatılmasına neden olacaktır! Ayrıca 50.000 üzerinde inod kullandığı tespit edilen sistemler, anında sistemimizin yedekleme ağından , aşırı yüklemeye neden olmaması için çıkarılacaktır!Aslında bu tarz inod limitini aşmak her ne kadar hesap kapatılması gerektirmese de, yüksek sayıda dosya girişi ve çıkışı olduğunda sistem hatalarının oluşmasına neden olmaktadır.

Trafik Kullanımı
Trafik kullanımınız seçtiğiniz paketlere göre değişmektedir! Seçtiğiniz paketler size verilen aylık trafik miktarı her ayın 1inde sıfırlanır ve yeniden başlar. Trafik kotanız dolduğunda hesabınız bir sonraki aya kadar durdurulur. Eğer hesabınızı açtırmak isterseniz ek Trafik Satın alabilirsiniz.

Para İade Garantisi
Dedicated Paketlerimizde para iadesi yoktur. Ayrıca Host dışı alınan hiçbir hizmet için para iade talep edilemez. Domainler ve kurulumlar, script destekleri, tasarımlar geri ödemeye tabi değildir. Sadece Yıllık Web Host Seçeneklerinin alımında 7 gün içerisinde para iade seçeneği söz konusudur. Para iade yapılırken gönderilecek miktardan , havale ücreti düşülür. Bütün para iadeleri Garanti Bankası üzerinden yapılır. Geri iadelerin keyfiyetini önlemek amacıyla havale tutarı gönderilecek tutardan kesilir.

Uptime/Erişilebilirlik Garantisi
Eğer Reseller yahut dedicated müşterimizseniz, uptime oranınızın %99 altında olduğunu ispatlamanız durumunda size 1 aylık ek süre ücretsiz olarak verilecektir. Fakat dedicated serverler için, makinanın overload(aşırı yüklenme) yüzünden kapanması durumunda uptime değeri ölçüye tabi tutulamaz. Web Hosting müşterileri için bu durum, %99 erişilebilirli garanti altına alınmıştır. Fakat doğal afetler ve Türkiye İnternet Ulaşım Sağlayıcısından kaynaklanan hatalardan Netbim Sorumlu TUTULAMAZ.

Reseller: Müşteri Sorumlulukları
Reseller müşterileri kendi müşterilerine destek verme konusunda sorumludurlar ve bu konuda Netbim’den herhangi bir talepte bulunamazlar. Eğer bir reseller müşterisi bizimle bu konu hakkında iletişime geçerse, Reseller hesabını kendi müşterilerinin güvenliği açısından askıya alabiliriz. Ayrıca Reseller müşterleri , kendi müşterilerinin güvenliklerinden de sorumludurlar. Reseller hizmeti kullanıcılarının sahip oldukları müşterlerin başına gelebilecek hiçbir aksaklıktan Netbim sorumlu TUTULAMAZ. Reseller müşterileri yenilemek istemedikleri hizmetleri için son ödeme tarihinden en az 2 gün önce bilgi vermelidirler , aksi taktirde resellerin Netbim’e bağlı www.netbim.com üzerinde bulunan hesabı kapatılacağı için sahip olduğu diğer hizmetlerden faydalanamayacaktır. Bu kapsamda kapatılan hesapların açılması söz konusu değildir.

WEB HOSTİNG Müşteri sorumlulukları
Web Host müşterileri kendi hesapları bir başkasına satamaz veyahut, Netbim hizmetlerini bir başka kullanıcıya satamaz. Web Hosting müşterileri kesinlikle kurulum talep edemezler. Bizim görevimiz sadece müşterilerimize en yüksek erişilebilirliği ve sorunsuz barınmayı sağlamaktır.

Fiyat Değişikliği
Alınan hizmet fiyatları alınan günden sonra değişmeyecektir. Fakat dolardaki aşırı artışnıı fiyatlara yansıtma hakkımız saklıdır. Buna ek olarak, Netbim YIL İÇERİSİNDE % 15 den fazla zam yapmayacağını taahhüt eder.

Spam Koşulları ( Bu konuda kesinlikle esneklik yoktur)
İstenmeyen email, Toplu email ve Spam email gönderilmesine karşı . Spam mail gönderen bir kullanıcının hesabı tespit edildiğinde hesabı uyarı vermeksizin kapatılacaktır! Spam ile reklamı yapılan siteler asla sunucularımızda barınamaz. Fakat bu, fax, SMS, MSN, veya haber gruplarında yapılan reklamları kısıtlamaz. ROKSO(http://www.spamhaus.org/rokso/index.lasso) da listelenen herhangi bir firma, site yada kişi sunucularımızda barınamaz. İP adresimizin blacklist olmasına sebep olan herhangi bir email hızlı bir şekilde iptal edilecektir.

Yedekleme
Netbim müşterilerinin hesaplarını düzenli olarak yedeklemekle mükelleftir ancak yedekleme periyodları haftalıktan daha uzun bir süre olamayacak şekilde yedekleme yapmayı taahhüt eder. Sunuculara göre yedekler haftalık ve aylık yada gülük , haftalık ve aylık olarak 2 şekilde alınabilir. Tüm bu yedekleme hizmetine karşılık müşteriler doğabilecek donanımsal arızalar (Harddisk arızası) , olağan üstü durumlardan dolayı meydana gelecek verikayıplarına karşı ( yangın, deprem, sel gibi), yada başka sebeplerden yedeklerine ulaşılamaması durumuna karşı kendileri yedekleme yapmakla mükelleflerdir. Bu tür durumlarda doğabilecek verikayıplarından Netbim sorumlu tutulamaz. Netbim, müşterinin talep etmesi durumunda yedeklerini teslim edebilir yada hesaplarını haftada 1 kereden çok olmamak kaydıyla yedeği geri yükleyebilir.